ALL-STATE SOFTBALL TEAM 2012
CLASS 5A


MVP • Paige Reimann, Sr., Bingham

First team
Catcher • Kyrae Kogianes, Sr., Riverton Infield • Caitlyn Larsen, Jr., Viewmont Infield • Emilee Sweet, So., Copper Hills Infield • Riley Tyteca, Fr., Viewmont
Infield • Johnni Arbon, Jr., Weber Outfield • Brittany Vasquez, Jr., Syracuse Outfield • Dani Hamilton, Sr., Copper Hills Outfield • Rae Gall, Jr., Layton
Pitcher • Payten Davies, So., Copper Hills Pitcher • Cheyenne Norton, Sr., Davis

Second team
Catcher • Ashley Clayson, Sr., Copper Hills Infield • Riley Cleverly, Jr., Copper Hills Infield • Shea Ibrahim, Sr., Bingham Infield • Tristan Tausinga, So., American Fork
Infield • Torre Glasker, Fr., Bingham Outfield • Markii Ashton, Sr., West Jordan Outfield • Tess Matagi, Jr., Hunter Outfield • Dina Stewart, Sr., Fremont
Pitcher • McKenna Bull, Sr., Weber Pitcher • Eliza Thornley, Jr., Viewmont

Honorable mention
Chelsea Latu, Jr., Bingham, Catcher
Amanda Varley, Jr., Viewmont, Infield
Madison Rogers, So., Brighton, Infield
Brooke Vander Heide, Fr., Alta, Infield
Camree Wartman, Sr., Riverton, Infield
Karlee Jensen, Jr., Taylorsville, Infield
Josey Walker, Sr., Pleasant Grove, Outfield
Emily Lewis, Jr., Bingham, Outfield

CLASS 4A


MVP • Kirtlyn Bohling, Jr., Salem Hills

First team
Catcher • Abby Toller, Jr., Bonneville Infield • Lauren Bell, Sr., Murray Infield • Jordynn Barrera, Sr., Roy Infield • Sadie Blacker, So., Box Elder
Infield • Abbie Tuttle, So., Salem Hills Outfield • Venessa Quintero, Sr., Box Elder Outfield • Megan Ventura, Sr., Provo Outfield • Kelsey Rodriguez, Jr., Box Elder
Pitcher • Baylee Reeves, Sr., Box Elder Pitcher • Belle Stoddard, Sr., Bountiful

Second team
Catcher • Molly Horne, Jr., Box Elder Infield • Kenzie Rasmussen, Sr., Mountain Crest Infield • Payton Hart, Sr., Bountiful Infield • Emma Noble, Fr., Murray
Infield • Alexis Moeaki, Fr., East Outfield • Ashley Whiting, Jr., Salem Hills Outfield • Lauren Tycksen, Fr., Herriman Outfield • Bailey Hart, So., Bountiful
Pitcher • Taylor Allman, Sr., Provo Pitcher • Riley Cox, Jr., Herriman

Honorable mention
Makenna Grow, Sr., Sky View, Catcher
Lexi Andersen, So., Clearfield, Infield
Olivia Holloway, Fr., Timpview, Infield
Takesha Saltern, Fr., Sky View, Infield
Eleanor Talia, Jr., Provo, Infield
Kuea Angilau, Fr., East, Outfield
Andrea Hancock, Jr., Bonneville, Pitcher
Jordan Smith, Sr., Mountain Crest, Pitcher

CLASS 3A


MVP • Janessa Bassett, Jr., Stansbury

First team
Catcher • Brooke Davis, Jr., Spanish Fork Infield • Karlee Manzione, Sr., Stansbury Infield • Katelyn Robinson, Sr., Stansbury Infield • McKinley Brinkerhoff, Jr., Spanish Fork
Infield • Bailee Trapp, So., Bear River Outfield • Dani Perkins, So., Spanish Fork Outfield • Brenna Hinck, Fr., Bear River Outfield • Madison Green, So., Pine View
Pitcher • Jordan Theurer, Sr., Bear River Pitcher • Kimbri Herring, So., Stansbury

Second team
Catcher • Jocelyn Kaufman, Sr., Stansbury Infield • Jaicibrooke Bishop, So., Juan Diego Infield • Keltee Shelley, Sr., Pine View Infield • McKenzee Langston, Sr., Snow Canyon
Infield • Makenzie Simons, So., Payson Outfield • Kenzie Sawyer, Jr., Canyon View Outfield • Hayley Sorensen, So., Delta Outfield • Sierrah Anderson, Fr., Tooele
Pitcher • Brytni Gurney, So., Snow Canyon Pitcher • Ashlee Gordon, Sr., Spanish Fork

Honorable mention
Mitzi Gates, Sr., Snow Canyon, Catcher
Erin Fox, Jr., Bear River, Infield
Paige Castro, Sr., Juan Diego, Infield
Jovaughna Perez, Sr., Payson, Infield
Alysia Roybal, So., Tooele, Infield
Josie Platt, Jr., Canyon View, Pitcher
Kirsten Anderson, Sr., Pine View, Pitcher
Madison Davis, Sr., Juan Diego, Pitcher

CLASS 2A


MVP • Tatiana Su'esu'e, So., San Juan

First team
Catcher • Amanda Sheets, Sr., Grand County Infield • Morgan Overly, Sr., Gunnison Infield • Elizabeth Palmer, Jr., Manti Infield • Justin Hutchins, Jr., San Juan
Infield • Cheryl Stephenson, Jr., Millard Outfield • Taylor Phelps, Sr., Enterprise Outfield • Brooke George, Sr., South Summit Outfield • Kylie Atkinson, Sr., South Summit
Pitcher • Brooke Lyman, Sr., San Juan Pitcher • Dakota Robinson, Jr., Enterprise

Second team
Catcher • Brielle Chisholm, Fr., South Sevier Infield • L'sha Eldredge, Sr., San Juan Infield • Abigail Peterson, Sr., South Summit Infield • Natalie Nichols, So., South Summit
Infield • McKayla Harrison, Sr., Altamont Outfield • Linda Minor, Sr., Grand County Outfield • Chyann Ervine, Sr., Millard Outfield • Jiselle Sorenson, Sr., Richfield
Pitcher • Sadee Sorensen, Jr., Gunnison Pitcher • Meagan Dearden, Sr., Millard

Honorable mention
Madison Holmes, Jr., Enterprise, Catcher
Auminee Bennett, Sr., Emery, Catcher
Katelyn Rasmussen, Sr., Millard, Catcher
Rachel Nelson, Fr., Rowland Hall, Infield
Alyssa Morgan, Jr., Gunnison, Infield
Mckinsey Smith, Sr., Parowan, Infield
Torrie Lopez, Sr., Grand County, Outfield
Kali Thomson, Jr., Manti, Pitcher

  • Search Obituaries
  • Place an Obituary

  • Search Cars
  • Search Homes
  • Search Jobs
  • Search Marketplace

  • Other Services
  • Advertise With Us
  • Subscribe to the Newspaper
  • Login to the Electronic Edition
  • Frequently Asked Questions
  • Contact a newsroom staff member
  • Access the Trib Archives
  • Privacy Policy