ALL-STATE BOYS BASKETBALL TEAM 2012
CLASS 5A



MVP: Nick Emery, Sr., Lone Peak, guard

First team
Brandon Miller, Sr., Brighton, guard TJ Haws, Jr., Lone Peak, guard Hayden Schenck, Sr., Weber, guard Talon Shumway, Sr., Lone Peak, forward Eric Mika, Sr., Lone Peak, center
 
Second Team
Conner Toolson, Sr., Lone Peak, guard Trevor Hill, Jr., Alta, guard Diante Mitchell, Sr., Syracuse, guard
Travis Devashrayee, Sr., Brighton Dayon Goodman, Sr., Kearns, forward Ryan Andrus, Jr., American Fork, center

Honorable mention
• R.J. Beard, Sr., Alta, G
• Abel Porter, Jr., Davis, G
• Brandon Pasker, Sr., Jordan, C
• Jesse Wade, So., Davis, G
• Preston Christensen, Sr., Northridge, F
• Blake Cleveringa, Sr., Lehi, G
• Noah Togiai, So., Hunter, F
• Parker Brown, Sr., West Jordan, F
• Stephan Holm, Sr., Riverton, G
• Brandon Morley, Sr., Bingham, C
CLASS 4A



MVP: Jalen Moore, Sr., Sky View, forward

First team
Sam Merrill, Jr., Bountiful, guard Parker Van Dyke, Sr., East, guard Tyler Crosbie, Sr., Mountain Crest, guard Brekkott Chapman, Jr., Roy, forward Dalton Nixon, Jr., Orem, forward
 
Second Team
Tyler Brimhall, So., Logan, guard Shad Watson, Jr., Box Elder, guard Zach Hunsaker, Sr., Orem, guard
Ty Nielsen, Sr., Sky View, guard Zac Seljaas, So., Bountiful, guard Faimafili Laulu-Pututau, Sr., Mountain Crest, forward

Honorable mention
• David Divver, Sr., Highland, G
• Jaren Jones, Sr., Olympus, F
• Bradley Kitchen, Sr., Springville, G
• David Maynard, So., Herriman, G
• Matt Dewey, Sr., Sky View, F
• Dax Raymond, Sr., Timpview, F
• Z Arima, Sr., Herriman, G
• Eddy Hall, Sr., Mountain Crest, G
• Nate Aland, Sr., Murray, C
• Jake Lindsey, So., Olympus, G

CLASS 3A



MVP: Jake Miles, Sr., Morgan, guard

First team
Wade Miller, Sr., Bear River, guard Sterling Brandley, Sr., Ben Lomond, guard Chandlger Gines, Sr., Snow Canyon, guard Spencer Smith, Sr., Ogden, guard Josh Hardin, Sr., Ben Lomond, forward
 
Second Team
Gabe Colosimo, So., Juan Diego, guard Ty Henry, Sr., Spanish Fork, guard Joe Cremer, Sr., Judge, guard
Patrick Neville, Sr., Judge, forward Dustin Staggs, Jr., Cedar City, forward Nate Gottfredson, Jr., Snow Canyon, center

Honorable mention
• Dakota Cisneros, Sr., Carbon, G
• Chad Corry, Sr., Canyon View, G
• Terrell Young, Sr., Judge, G
• Kody Wilstead, So., Pine View, F
• Jeff Murdock, Jr., Wasatch, G
• Derek Young, Sr., Carbon, F
• Stephen Merrell, Sr., Union, C
• Justin Pollmann, Jr., Tooele, G
• Mike Hourigan, Sr., Cedar City, G
• Bosten Van Der Veur, So., Park City, G
• Jake Bailey, Sr., North Sanpete, C
• Dallin Milne, Sr., Pine View, G
CLASS 2A


MVP: Race Parsons, Sr., South Sevier, guard

First team
Cody John, So., Wasatch Academy, guard Eugenio Luzcando, Jr., Wasatch Academy, guard Colby Caldwell, Sr., Gunnison Valley, guard Koby McEwen, Fr., Wasatch Academy, guard Austin Clark, Sr., South Sevier, forward
 
Second Team
Bailey Faimalo, Jr., Emery, guard Dakota Shepherd, Sr., North Sevier, guard Justin Hulet, Sr., Parowan, guard
Beau Rydalch, Jr., South Summit, forward Braden Harris, Sr., Gunnison Valley, center Insa Kaba, Sr., Wasatch Academy, center

Honorable mention
• Momo Diop, Sr., Wasatch Academy, F
• Nik Roberts, Sr., Gunnison, F
• Jamen Miller, Sr., Manti, G
• Brandon Willardson, So., Richfield, G
• Braxton Williams, Sr. Beaver, F
• McKay Bowman, Sr., American Leadership, F
• Logan Meyer, Jr., San Juan, F
• Joel Martinez, Jr., Merit, F
• Rashaan Griffin, Jr., Summit Academy, G

CLASS 1A


MVP: Braxton Syrett, Sr., Bryce Valley, guard

First team
Duce Namazi, Sr., Layton Christian, guard Ty Rees, Sr., Wayne, guard Tyce Barney, Jr., Panguitch, forward McKade Nielsen, Sr., Duchesne, forward Jake Duncan, Sr., Monticello, forward
 
Second Team
Demont Nay, Jr., Tabiona, guard Tyler Dalton, Sr., Piute, guard Kaden Moon, Sr., Duchesne, guard
John Acree, Sr., Rich, forward McKay Jarman, Jr., Rich, forward Hunter Mecham, Sr., Bryce Valley, forward

Honorable mention
• Skyler Argyle, Jr., Rich, C
• Colby Spencer, Sr., Valley, G
• Zach Paige, Sr., Intermountain Christian, G
• Nick Gruet, Fr., St. Joseph, G
• McKade Holman, Sr., Tintic, C
• Austin Groll, Sr., Rich, G
• Josh Hanberg, Sr., Duchesne, G
• Dalan Bennett, Sr., Panguitch, F
• Joe Giacchetti, Jr., West Ridge, G
• Gunnar Hollingsworth, Sr., Monticello, F

Most Popular
  • Search Obituaries
  • Place an Obituary

  • Search Cars
  • Search Homes
  • Search Jobs
  • Search Marketplace

  • Other Services
  • Advertise With Us
  • Subscribe to the Newspaper
  • Login to the Electronic Edition
  • Frequently Asked Questions
  • Contact a newsroom staff member
  • Access the Trib Archives
  • Privacy Policy